T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ANKARA / YENİMAHALLE - Gazi Anadolu Lisesi

Haberler

Mrt

Mrt

   12 Mart 2020'de Yatılı öğrencilerimiz için düzenlediğimiz "Anne eli değmiş yemekler" konulu etkinliğimizin ikincisini gerçekleştirdik.  Okul müdürümüz Abdullah Ercan'a, Müdür Başyardımcımız Ali Hızarcı'ya, Koruma Derneği Başkanımız Soner Bey'e ve velilerimize katılımları ve destekleri için çok teşekkür  ediyoruz.

  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kulübü öğrencileri ve öğretmenleri  

  Filiz Akmete, Belgin Yüceel.  

Mrt

      Okul Müdürümüz Abdullah Ercan ve Müdür Baş Yardımcımız Ali Hızarcı'nın da bulunduğu,  Edebiyat Öğretmenleri Saliha Şahin ve Rana Değirmenci nezaretinde hazırlanan program ve "İstiklal Marşının Kabulü' oratoryosu büyük beğeni topladı.

      Öğrencilerin canlandırdığı Milli Mücadele, Meclis, Marş Yarışması, Akif'in Marşı yazması, İstiklal Marşının Mecliste kabulü ve okunması tarihi anlarını okul konferans salonundaki öğrenci, öğretmen ve idareciler ilk günkü  heyecanla yaşadılar. İstiklal Marşının okunuşunu tüm salon ayakta  ve bayraklar elde dinledi.

      Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Matematik Öğretmeni Rahşan Gürcü yaptı. Programa 'Bayrak Sevgisi' isimli şiirle başlandı. Program İstiklal Marşı'nın son kıtasının tüm salonun ayakta ve hep birlikte söylemesi ile son buldu.

Mrt

       Okulumuzun şiir kulübü öğrencileri, Edebiyat öğretmenimiz Saliha Şahin'in de desteğiyle " Şiir Okuma Yarışması"düzenledi.Pek çok öğrencimiz birbirinden güzel şiirlerle yarışmaya katıldı. Öğretmenlerimizden Halil Yıldırım, Saadet Kara ve Rana İslam Değirmenci; şiir kulübü öğrencilerinden Reyyan Muyan ve Ege Özcan jüride yer aldı.Yarışmada Zeynep Ceren Kılıç"Ahlat Ağacı" şiiriyle 1.olurken Elif Nur Akıncı "Çanakkale Şehitleri'ne "şiiriyle 2.ve Fevzi Yiğit Gümüş "Dedikodu" şiiriyle 3.oldu.

Mrt

1. Ulusal Çağdaş Münazara turnuvasında Okulumuz Münazara takımı 1. oldu. Öğrencilerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz...

Mrt

       Okulumuz Ankara-Yenimahalle Gazi Anadolu Lisesi Müzakere Kulübü temsilcimiz ve yönetim kurulu ile kulübümüzün Stratejik Okul Projesi Stratejik Okul Gençlik Meclisi başkan ve divan üyeleri, okul müdürümüz Abdullah ERCAN beyin destek ve katılımı ile 4 Mart 2020 Çarşamba günü Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesine bir ziyarette bulundu. Rehber nezaretinde yapılan bina ve hizmet tanıtımı ile kütüphanenin tamamı gezildi. 

Mrt

Gazi Anadolu Lisesi Kız Voleybol Takımı ilçe müsabakalarında rakibi Mehmet Ersoy Anadolu Lisesini 2 - 0 yendi...

Mrt

     Okulumuz, 12. 01. 2020 tarihinde düzenlenen, Ankara'dan 18 okulun katıldığı Arı Okulları Münazara turnuvasına katıldı. Turnuvada okulumuz şampiyon oldu. Öğrencimiz Safa SPOR ise en iyi konuşmacı seçildi. Tebrik eder, başarılarının devamını dileriz...

 

Mrt

GAL Tarih Kulübünü tarafından yürütülen Tarih Dedektifleri Projesi kapsamında Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Arşiv Dairesi Başkanlığı ziyaret edildi. Arşiv uzmanı Sevil AKYEL tarafından Osmanlıdan kalan fermanlar, tahrir defterleri, tapular ve mühürler hakkında bilgi verildi.  Arşiv belgelerinin restorasyon aşamaları öğrenciler tarafından gözlemlendi. Müze eğitimi etkinlikleri ile  arşiv  gezisi  tamamlandı.

Şbt

    Yaptığı açılış konuşmasında, MUN konferansları ile ilgili bilgi veren Okul Müdürümüz Sayın Abdullah Ercan, bu tür etkinliklerin katılımcıların gelişimi  üzerindeki katkısının önemini de vurguladı.

 

    Türkiye genelinde pek çok özel ve devlet okulunun katıldığı, 22-25 Şubat 2020 tarihinde Gazi Anadolu Lisesi ve Başkent Öğretmenevi'nde gerçekleştirilen ve 4 gün süren konferansta, Birleşmiş Milletler bünyesindeki altı farklı komitede çalışmalarını sürdüren delegeler dünya sorunlarına çözüm önerileri getirebilmek için çalıştılar.

 

     Aynı zamanda GALMUN'20 sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde, okul bahçesine 50 adet fidan dikimi ile anlamlı bir etkinlik de gerçekleştirilmiş oldu. 

 

    Çok sayıda katılımcının bulunduğu bu etkinlikte büyük emeği olan Okulumuz MUN kulübü öğretmen ve öğrencilerimizi kutluyoruz.

Şbt

20.02.2020 tarihinde 9. sınıf öğrencilerimizle Bilkent Senfoni Orkestrasının Gençlik Konserine gidildi...

Şbt

Okulumuzda 13 Şubat 2020 Perşembe günü, Afet Hazırlık Kulübünün katkılarıyla düzenlenen konferans yapıldı.  Ankara İl Afad Müdürlüğünden gelen ekipler, öğrencilerimizi afetlere karşı bilgilendirdiler.

Şbt

GAL Tarih Kulübünün yürüttüğü Tarih Dedektifleri Projesi kapsamında MKE Sanayi ve Teknolojisi Müzesinde tarih eğitimi çalışması gerçekleştirildi. MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi Müdürü Selami Kurtgöz'ün bizzat katıldığı etkinlikte öğrenciler drama ve arabul yöntemi ile Türk Harp Tarihin önemli olaylarını öğrendi. Kulüp rehber öğretmeni Nihal BIYIKLI'nın gerçekleştirdiği çalışmaya 10-F sınıfından 21 öğrenci katıldı.

Şbt

Okulumuzda İçişleri Bakanlığı ve MEB ortaklığı ile gerçekleştirilen, Terörle mücadele şube görevlileri tarafından "Gençlik ve Güvenli Gelecek "konulu sunum yapılmıştır...

Şbt

     Tüm dünyada her sene Şubat ayında  "E-Safety Day / Güvenli İnternet Günü" kutlanıyor.         

     Bilindiği gibi dijital teknolojiler, olasılıklar dünyasını parmaklarımızın ucuna getirmekte günümüzde. Olumlu etkilerinin yanı sıra yanlış bilgi edinimi,potansiyel olarak zararlı içeriğe maruz kalma, agresif davranışlar ve siber zorbalık biz internet kullanıcıları olarak karşılaştığımız risklerden sadece birkaçı.         

     İnternetin bu olumsuz etkilerini en aza indirebilmek amacı ile biz de kurum olarak, okulumuz öğretmen ve öğrencilerinin interneti belirli bir sorumluluk çerçevesinde güvenle kullanmalarını destelemek ve onları internetin yasadışı ve zararlı içeriklerinden korumak, bu konuda bilgilendirip bilinçlendirmek; ayrıca günümüzde son derece yaygın olarak görülen siber suçlar ile ilgili bilgi almak üzere TOBB ETÜ Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Doçent Doktor sayın Olgun DEĞİRMENCİ'yi okulumuzda ağırladık.